Kaip paruošti patalpas daviklių sumontavimui

Šiuolaikinė šildymo sistema neįsivaizduojama  be elektronikos, valdančios šilumos mazgą ir pastato šildymą. Jei šilumos mazge instaliacijos darbus galima padaryti statybos ar remonto darbų pabaigoje, tai patalpose kabeliavimo ir kitus paruošimo darbus reikia atlikti dar statybos metu. Anksčiau, kai nebuvo šiuolaikinių sprendimų, o kuras buvo pigus, katilus kūrendavome maksimaliai, o šildymą reguliavome atidarydami langus. Vėliau prie dujinių katilų atsirado vienas bendras termostatas, kuris pagal vieną pastato tašką gesina dujinį katilą. Tas pats termostatas tinkamas ir su granuliniais katilais bei šilumos siurbliais. Sekantis žingsnis link komforto ir ekonomijos - kai kiekviena pastato patalpa valdoma individualiai. Tai suteikia didelį komfortą - galima nusistatyti vienokia temperatūrą kambariuose, kitokia didesnę vonios patalpose, žemesnę - miegamuosiuose. Jei patalpose stovi radiatoriai, galima ant jų dėti termostatines galvas, o jei grindinis šildymas - sprendimas tik arba po termostatą kiekvienoje patalpoje (kompromisas tarp šiuolaikinių metodų ir senovinių principų, kai nebuvo valdiklių), arba, šiuolaikiškiausias sprendimas - patalpose naudojami tik temperatūros davikliai, o kiek ir kada šildyti sprendžia centrinis valdiklis. Kokie pasirinkimo kriterijai? Termostatų atveju galima tiesiog prieiti ir keisti iškart vietoje norimą temperatūrą, tačiau tai neturi prasmės - komforto pojūčio temperatūra visada tą pati, realiai tik vieną kart tereikia nusistatyt temperatūra ir visada jį liks komfortiška. Taipogi, kadangi termostatai sujungti su kolektorių galvomis, reikia dar papildomos įrangos kuri valdytu katilą (jei nei viena patalpa neprašo šildymo, katilas turi būti stabdomas, jei nors vienai atsiranda poreikis - katilas paleidžiamas). Centralizuoto valdiklio atveju, kai patalpose stovi tik temperatūros davikliai, valdiklis pagal užduotus algoritmus gali valdyti tiek patalpų šildymą, tiek pačia katilinę, galimas monitoringas ir valdymas internetu. Šiame straipsnyje bus aptariamas pastarasis variantas.
Mūsų valdikliai turi patalpų valdymo algoritmus vien pagal patalpos oro temperatūros daviklį ir su dviem davikliais, kai papildomai matuojama ir betono temperatūra. Dviejų daviklių algoritmas nereikalingas jei šildoma kieto kuro katilu su automatiniu trieigiu arba ketureigiu vožtuvu arba šildoma dujomis ar šilumos siurbliu, ir iš jo neduodamas termofikatas nei į radiatorius, nei į gyvatukus. Tokiu atveju į grindis duodame ne didesnę kaip 28...32 laipsnių temperatūra. Tačiau, jei šildoma ne tik grindimis, bet yra ir nors vienas radiatorius arba gyvatukas, į pastatą jau reikia paduoti 40...50 laipsnių termofikatą. Tokių atveju rekomenduojame naudoti dviejų daviklių sistemą, kas neleis perkaitinti betono nepriklausomai nuo to kiek paduodama į grindis. O šilumos mazge pakanka vieno pamaišymo mazgo radiatoriams, grindims ir gyvatukui.
Jei naudosite vieno daviklio algoritmą, dali apie grindų paruošimą galite praleisti. Oro daviklių paruošimas lieka tas pats, tik nereikia gilzių į betoną.
Paruošiamieji darbai prasideda po grindinio vamzdelio išvyniojimo prieš betonavimo darbus. Oro ir grindų daviklių reikia po vieną vienai patalpai jei patalpoje keli kolektoriaus kontūrai, jie valdomi pagal tą patį daviklį, nes vienoje erdvėje temperatūra būna vienoda. Idealus teorinis oro daviklio aukštis yra sėdinčio žmogaus galvos aukštis, tačiau, grindinio šildymo patalpose tai nėra kritiška, kadangi oro temperatūra vertikaliai mažai sluoksniuojasi. Nerekomenduojama dėti daviklius ant lauko sienos, nes per šalčius lauko siena šiek tiek atvėsta ir gali įtakoti matavimo rezultatą. Dažniausiai temperatūros daviklius montuojame šalia elektros jungtukų, kadangi aukštis artimas optimaliam, taipogi niekada jungikliai neužstatomi baldais. Taipogi reiktu nedėti daviklių arti šilumos šaltinių, tokių kaip židinys, televizorius, indaplovė, gyvatukas. Temperatūros davikliui darome papildoma dėžute jungtukų bloke, nesant vietos - galima ir pačiame jungtuke, bet nerekomenduojame, nes apšvietimo laidai tekant srovei gali šiek tiek šilti ir taip įtakoti matavimo rezultatus. Į tą pačia dėžutę pakyla ir vamzdelis -  gilzė iš betono.

Kadangi neegzistuoja negendančių dalykų, tiesiogiai betonuoti daviklio negalima. Į grindis įbetonuojamas vamzdelis - gilzė, o po to bet kada į jį galima įkišti ar išimti daviklį, jį pakeisti. Grindų vamzdelio  - gilzės galas tvirtinamas tarp dviejų gretimų grindų vamzdelio vijų:

 

Gilzės galą užhermetiname vandeniui nelaidžia izoliacija, kad betonavimo metu į jį neprieitu vandens. Gilzei jokiu būdu nenaudojame gofrų, nes į jas po to nepavyks įkišti daviklio. Tam puikiausiai tinka tas pats daugiasluoksnis grindinis vamzdelis, jis yra lygiasienis ir į jį lengvai įsikiša daviklis. Taipogi reikia stengtis jo neužlaušti, nes per tokią vietą po to neįkišime daviklio.
SVARBU: jei krašte eina tranzitiniai vamzdeliai į kitą patalpą, gilzė turi baigtis tarp toliau esančių tos patalpos vijų.



Iš grindų pakilusios gilzės galą įleidžiame į instaliacinę dėžutę. Kol nebaigta apdaila rekomenduojame užklijuoti viršutini gilzės galą izoliacija, kad į vidų neprikristu tinko ar kitokių šiukšlių, kurios ją užkimštu.


Tarp dėžučių ir iki valdiklio vedamas vytos poros ethernet kabelis (UTP5, UTP6, FTP5, FTP6), topologija - kuo mažesnė ilgių suma, vedame nuosekliai arba žvaigžde į artimiausią dėžutę, nes visi davikliai jungiasi lygiagrečiai prie tų pačių laidų:


 Daviklių minusinis laidas ir duomenys jungiami vienoje vytoje poroje, maitinimas - iš kitos poros:



Pabaigus apdailą dėžutės uždaromos to paties dizaino aklėmis. Kad daviklis greičiau pamatytu patalpos temperatūrą, aklėje frezuojame skylutes oro cirkuliacijai. Jei pasirinkto dizaino aklių nėra, naudojami vieno klavišo jungikliai, tik, suprantama, prie jungiklio jokie laidai nejungiami, jie reikalingi tik mechaniškai uždaryti dėžutę (suprantama, klavišą taipogi išfrezuojame):


Jei naudojate mūsų paruoštus daviklius, prieš juos montuojant reikia užsirašyti ant jų markiruotą numerį. Markiruotė bus reikalinga identifikuojant jo montavimo vietą konfigūruojant šildymo algoritmus valdiklyje.

Paruoštas grindų daviklis:


Paruoštas oro daviklis: